logotypnowy2 

  • Rejestracja
środa, 15 maj 2013 00:00

Wstępne szacunki PKB w I kw 2013 poniżej oczekiwań

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego PKB wyrównany sezonowo w pierwszym kwartale 2013 r. wzrósł realnie o 0,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 0,4%. Konsensus rynkowy przewidywał dynamikę na poziomie 0,7%.PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 0,4% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

PKB wyr sez ceny stal 2005

PKB wyrównany sezonowo, ceny stałe przy roku odniesienia 2005.
Źródło: GUS

Dynamika PKB wyrównago sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) przez ostatnie półtora roku oscyluje pomiedzy 0 a 0,3% utrzymując sie w trendzie bocznym. Niepokojących informacji dostarcza dynamika PKB kwartał do kwartału roku poprzedniego, która systematycznie maleje od IV kw. 2011.

PKB nsa prognoza

PKB niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego (rok do roku).

Źródło: GUS

Na powyższym rysynku, przedstawiającym wstępny szacunek PKB bez wyrówniana sezonowego, można zauważyć znaczy spadek tempa wzrostu porównując jego przyrost w pierwszych trzech miesiącach 2011, 2012i 2013. W pierwszym kwartale bieżącego roku wzorst mierzony w stosunku do analogicznego kwartału roku poprzedniego wyniósł 0,4%, co w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 - 3,5% i 2011 - 4,5% oznacza znaczne spowolnienie tempa wzostu.

Na wykresie przedstawiono również projekcje PKB niewyrównanego sezonowo zgodnie z czrerema scenariuszami. Literami rzymskimi oznaczono rząd wielomianu użytych do wyznacznie wielomianowej funkcji trendu. Do oszacowania wartośći współczynników przy wielomianach użyto MNK. Liczba II oznacza wielomian rzędu drugiego, a V - odpowiednio - piatego. Scenariusze IV i V są mało prawdopodobne. Natomiast scenartiusz II prognozujący spadek PKB poniżej granicy wzrostu jest najbardziej realny, z uwagi na słabe dane dotyczące branży przemysłowej i budowaniczej oraz na malejący popyt wewnętrzny, przy coraz gorszej sytacji gospodarczej w krajach strefy euro.

Szybkie szacunki kwartalne produktu krajowego brutto, ogłaszane są 45 dni po zakończeniu kwartału. Są przygotowywane na podstawie ograniczonego zestawu informacji dostępnych bezpośrednio po zakończeniu badanego okresu, i nie zastępują publikowanych w terminie 61 dni po kwartale wstępnych szacunków kwartalnych PKB i jego składowych, lecz stanowią ich uzupełnienie.

Czytany 1104 razy
Zaloguj się, by skomentować
Forum Młodych Lewiatan ul. Zbyszka Cybulskiego 3, 00-727 Warszawa