logotypnowy2 

  • Rejestracja
środa, 10 kwiecień 2013 00:00

Stopy procentowe w kwietniu bez zmian

Napisane przez  Tomasz Banasiuk
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po zaskakującej obniżce podstawowej stopy referencyjnej o 50 p.b. w poprzednim miesiącu, w kwietniu RPP zachowała się zgodnie z przewidywaniami ekonomistów i pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W tym momencie stopa referencyjna wynosi 3,25%. Tym samym RPP zakończyła serie obniżek. Warto przypomnieć, że jeszcze w październiku ubiegłego roku stopa referencyjna wynosiła 4,75%.

 WIBOR3M i stopa referencyjna

Rys.1 WIBOR3M i stopa referencyjna NBP

Zródło: Money.plNBP

 

Powyższy wykres jest umieszczony nie bez przyczyny. Widać na nim jak zmiany stóp procentowych wpływają na stope WIBOR 3M, od której to zazwyczaj jest uzależniona rata kredytu spłacanego przed kredytobiorców. Łatwo na nim zauważyć, że wraz ze spadkiem stóp procentowych stopa WIBOR 3M również maleje. W październiku ten parametr kształtował się na poziomie 4,84%, a obecnie oscyluje w okolicach 3,35%. W związku ze stabilizacją stóp, przynajmniej na miesiąc, raty kredytów również powinny się pozostać na niezmienionym poziomie. Ostatnie decyzje RPP pozytywnie wpłynęły na nastroje kredytobiorców, ponieważ dla części z nich w ciągu 6 miesięcy rata obniżyła się nawet o 20%.


W innych humorach są za to oszczędzający. Dla nich oprocentowania depozytów również zmalały, co spowodowało poszukiwanie alternatywnych możliwości inwestowania wolnych środków, aczkolwiek wiąże się to z większym ryzykiem. Lokata 3-miesięczna jeszcze niedawno była oprocentowana w okolicach 5,8%, a teraz znalezienie takiej propozycji na poziomie 4% jest sporym sukcesem. Warto jednak zwrócic uwage na fakt, iż przy aktualnym poziomie inflacji realne zyski z lokat pozostają na podobnym poziomie co i pół roku temu i oscylują w okolicach 3% brutto. Bieżąca sytuacja ma też bezpośredni wpływ na dochody budżetu państwa, ponieważ z każdych odsetek uzyskanych z kapitału jest pobierany podatek w wysokości 19%.


Prezes NBP Marek Belka nie wyklucza kolejnych obniżek stóp procentowych. Wszystko zależy od danych, które będą spływać z gospodarki. Inflacja w tym momencie wynosi 1,3%, a wiec znacznie poniżej celu inflacyjnego. Dane dotyczące polskiego PKB również nie napawają optymizmem, a co za tym idzie RPP będzie starała się pobudzać gospodarkę poprzez kolejne obniżki stóp. Warto zwrócić uwagę na presje wywieraną przez Ministra Finansów, który wielokrotnie apelował o odważne decyzje dotyczące obniżki stóp procentowych.


Moim zdaniem w maju po miesięcznej przerwie czeka nas kolejna obniżka stóp procentowych. Zapewne nie będzie ona tak spektakularna jak w lutym, ale możemy się spodziewać kolejnej ich redukcji o 25 p.b.

 

Czytany 1099 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 maj 2013 09:22
Zaloguj się, by skomentować
Forum Młodych Lewiatan ul. Zbyszka Cybulskiego 3, 00-727 Warszawa