Strona Główna

logotypnowy2 

  • Rejestracja
Partnerzy FM Lewiatan

Partnerzy

Zobacz, jakie podmioty współpracują z Forum Młodych.
Dołącz do nich!
Projekty

Projekty

Dowiedz się, jakie projekty realizujemy lub wspieramy. Czytaj więcej...
Success Stories

Success Stories

Poczytaj o sukcesach, jakie odnieśli członkowie i alumni Forum Młodych.
Warto do nas dołączyć!
poniedziałek, 10 czerwiec 2013 09:37

Stopa referencyjna pierwszy raz w historii poniżej 3%

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Stopy procentowe osiągnęły, po czerwcowej decyzji RPP, pierwszy raz w historii poziom poniżej 3%,. Podstawowa referencyjna stopa, zgodnie z przewidywaniami Forum Młodych, wynosi obecnie 2,75%.

W swoim uzasadnieniu RPP wskazała na następujące czynniki swojej decyzji:
1.    Dane o o PKB w I kw. 2013 r. wskazują na nieco silniejsze niż oczekiwano spowolnienie wzrostu gospodarczego.
2.    Dane za kwiecień o produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej oraz o sprzedaży detalicznej, a także większość wskaźników koniunktury, wskazująca utrzymanie się niskiego wzrostu gospodarczego także na początku II kw.
3.    Dane z sektora przedsiębiorstw za kwiecień wskazują na kontynuację spadku zatrudnienia, czemu towarzyszy wzrost stopy bezrobocia rejestrowanego (po wyeliminowaniu czynników sezonowych).
4.    Inflacja CPI w kwietniu br. ponownie się obniżyła i wyniosła0,8%r/r, pozostając wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5%).
Moim zdaniem w lipcu będzie kontynuowany cykl obniżek stóp procentowych. RPP obniży je o kolejne 25 punktów bazowych. Wydaję się, że obniżka stóp procentowych będzie kontynuowana do momentu, w którym wiadomości z polskiej gospodarki będą w nieco bardziej optymistycznym tonie.

Czytany 1943 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 czerwiec 2013 10:39
Zaloguj się, by skomentować

Projekty

Sojusz dla Kompetencji

Wspólny projekt Forum Młodych Lewiatan i Uniwersytetu SWPS wspierający studentów i absolwentów wchodzących na rynek pracy. Podczas konferencji i sesji warsztatowych studenci i absolwenci będą mieli niepowtarzalną możliwość wymieniać się...

Czytaj więcej

Komentarze i analizy

Stopa referencyjna już na poziomie 2,5%

Po raz kolejny po decyzji Rady Polityki Pieniężnej mamy okazje być świadkami najniższego poziomu stóp procentowych w historii. Decyzją RPP podstawowa, referencyjna stopa wynosi 2,5%.

Czytaj więcej

Stopa referencyjna pierwszy raz w histor…

Stopy procentowe osiągnęły, po czerwcowej decyzji RPP, pierwszy raz w historii poziom poniżej 3%,. Podstawowa referencyjna stopa, zgodnie z przewidywaniami Forum Młodych, wynosi obecnie 2,75%.

Czytaj więcej

Główny indeks warszawskiej giełdy wzrósł…

Ostatni miesiąc dla polskiej giełdy okazał się korzystny i przyniósł znaczne wzrosty na warszawskim parkiecie. Najszerszy indeks warszwskiego parkietu - WIG  wzrósł o 3644 punktów, czyli 8,3% względem notowań z...

Czytaj więcej
Forum Młodych Lewiatan ul. Zbyszka Cybulskiego 3, 00-727 Warszawa