logotypnowy2 

  • Rejestracja
piątek, 10 maj 2013 00:00

RPP kontynuuje cykl obniżek stóp procentowych

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w maju stopy procentowe o kolejne 25 punkty bazowe. Zgodnie z przewidywaniami Forum Młodych podstawowa stopa referencyjna wynosi 3%.

W swoim uzasadnieniu RPP wskazała na dwa czynniki, które spowodowały podjętą decyzję. Pierwszą z nich jest niski wzrost gospodarczy, a także prognozy, które wskazują mniej optymistyczne szacunki niż te deklarowane kilka miesięcy temu. Co więcej, RPP zauważa niższy poziom produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej, a także sprzedaży detalicznej.  

Drugi czynnik to bardzo niski poziom inflacji, który oscyluje w tym momencie w okolicach 1%. Jest to o wiele niższy poziom niż cel wyznaczany przez RPP(2,5%). Poprzez kolejną obniżkę stóp procentowych RPP w pewien sposób ułatwia dostęp do taniego kapitału i liczy na to, że uda się tymi działaniami pobudzić gospodarkę.

Po raz kolejny uśmiech pojawił się na twarzach kredytobiorców, ponieważ począwszy od listopada zeszłego roku, na skutek obniżek stóp procentowych, ich raty zmniejszyły się o około 18%. Odwrotny skutek pojawił się za to u osób posiadających nadwyżki kapitału, ponieważ oprocentowania depozytów prawdopodobnie po raz kolejny ulegną obniżce, choć przy tak niskiej inflacji można jeszcze odnotować na nich realne zyski. W tym momencie oszczędzający pozostali jednakże w sytuacji patowej, ponieważ przy spadku cen złota, nie ma alternatyw na inwestowanie środków przy względnie niskim ryzyku.

Moim zdaniem w czerwcu będzie kontynuowany cykl obniżek stóp procentowych. RPP obniży je o kolejne 25 punktów bazowych. Dziwni jednakże dezinformacja płynąca od członków RPP. Po ostatnich dwóch posiedzeniach można było odnieść wrażenie, że Rada będzie czekać z kolejnymi cięciami, jednakże majowa decyzja była przeciwieństwem tych opinii.

Czytany 1113 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 czerwiec 2013 09:44
Zaloguj się, by skomentować
Forum Młodych Lewiatan ul. Zbyszka Cybulskiego 3, 00-727 Warszawa