Strona Główna

logotypnowy2 

  • Rejestracja
Partnerzy FM Lewiatan

Partnerzy

Zobacz, jakie podmioty współpracują z Forum Młodych.
Dołącz do nich!
Projekty

Projekty

Dowiedz się, jakie projekty realizujemy lub wspieramy. Czytaj więcej...
Success Stories

Success Stories

Poczytaj o sukcesach, jakie odnieśli członkowie i alumni Forum Młodych.
Warto do nas dołączyć!
poniedziałek, 03 czerwiec 2013 10:40

Główny indeks warszawskiej giełdy wzrósł o 8,2% w maju

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ostatni miesiąc dla polskiej giełdy okazał się korzystny i przyniósł znaczne wzrosty na warszawskim parkiecie. Najszerszy indeks warszwskiego parkietu - WIG  wzrósł o 3644 punktów, czyli 8,3% względem notowań z kwietnia bieżącego roku. Ale aż 10 subindeksów rosło szybciej niż rynek.

Najbardziej dochodowa dla inwestorów okazała się branże chemiczna. Wig chemia osiągnął stopę zwrotu na poziomie 20,3%. Główną siłą napędzającą dla tego indeksu była Grupa Azoty SA.  Kolejne sektory to budowlany i deweloperski, które mogą pochwalić się odpowiednio 16,2% i 12,9%  wzrostem. Blue chipy (WIG20) wypadają relatywnie słabiej od całego parkietu, wzrost o 7,2%. Warto zanaczyć, że indeksy średnich i małych spółek w maju były powyżej średniej rynku pozwalając zarobić inwestorom 10,3% (WIG40) i 9,6% (WIG80). Natomiast najgorzej wypadł sektor surowcowy zyskując tylko 0,3% oraz spożywczy - wzrost o 2,3%.  Wpływ na tak słaby wynik miały obniżki cen surowców na giełdach towarowych.

Wszystkie indeksy na polskiej giełdzie dały możliwość zarobić inwestorom, a zatem nie sprawdziło się powiedzenie „Sell In May and go away”.

rynek kapitałowy 0513

Czytany 1768 razy
Zaloguj się, by skomentować

Projekty

Sojusz dla Kompetencji

Wspólny projekt Forum Młodych Lewiatan i Uniwersytetu SWPS wspierający studentów i absolwentów wchodzących na rynek pracy. Podczas konferencji i sesji warsztatowych studenci i absolwenci będą mieli niepowtarzalną możliwość wymieniać się...

Czytaj więcej

Komentarze i analizy

Stopa referencyjna już na poziomie 2,5%

Po raz kolejny po decyzji Rady Polityki Pieniężnej mamy okazje być świadkami najniższego poziomu stóp procentowych w historii. Decyzją RPP podstawowa, referencyjna stopa wynosi 2,5%.

Czytaj więcej

Stopa referencyjna pierwszy raz w histor…

Stopy procentowe osiągnęły, po czerwcowej decyzji RPP, pierwszy raz w historii poziom poniżej 3%,. Podstawowa referencyjna stopa, zgodnie z przewidywaniami Forum Młodych, wynosi obecnie 2,75%.

Czytaj więcej

Główny indeks warszawskiej giełdy wzrósł…

Ostatni miesiąc dla polskiej giełdy okazał się korzystny i przyniósł znaczne wzrosty na warszawskim parkiecie. Najszerszy indeks warszwskiego parkietu - WIG  wzrósł o 3644 punktów, czyli 8,3% względem notowań z...

Czytaj więcej
Forum Młodych Lewiatan ul. Zbyszka Cybulskiego 3, 00-727 Warszawa