logotypnowy2 

  • Rejestracja
niedziela, 09 czerwiec 2013 13:04

Spotkanie z Przewodniczącym Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego

Napisała 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

7 czerwca Jakub Gontarek, Justyna Politańska, Piotr Stanisławski oraz Małgorzata Sternik reprezentowali Forum Młodych w spotkaniu z Przewodniczącym Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Henri Malosse, które odbyło się w siedzibie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele organizacji reprezentujących młodych ludzi zostali zaproszeni do dyskusji na temat sytuacji młodych na rynku pracy. Stanowisko Forum Młodych przedstawiła Przewodnicząca Zarządu, Justyna Politańska. Forum Młodych jest zdania, że problem należy analizować w odniesieniu do trzech grup docelowych: młodzieży licealnej, studentów oraz absolwentów i młodych pracowników. W przypadku polskiej młodzieży jedną z istotnych kwestii jest brak odpowiedniego wsparcia nauczycieli i rodziców w planowaniu ścieżki edukacyjnej i zawodowej młodych ludzi. Uważamy, że dorośli powinni więcej czasu poświęcać na rozmowy z młodzieżą, uświadamiając im jak istotne dla ich przyszłego życia będą wybory podejmowane przez nich już na tym etapie. W konsekwencji maturzyści nierzadko podejmują nieracjonalne wybory, bądź idą na dany kierunek studiów „z przypadku”. Jako rozwiązanie tej sytuacji Jakub Gontarek zarekomendował organizację szkoleń, wizyt studyjnych czy spotkań z headhunterami, aby zmienić postawę nauczycieli i rodziców wobec młodzieży oraz zachęcić do większego zaangażowania w edukację podopiecznych.

Uczestnicy spotkania poruszyli wiele istotnych dla młodych ludzi tematów. Pierwszym z nich była kwestia bezpłatnych staży. Według Przewodniczącego EKES, taki rodzaj współpracy powinien być dopuszczalny przez maksymalnie jeden miesiąc. Następnie pracodawca powinien być zobowiązany do zapłacenia wynagrodzenia stażyście. Przewodnicząca Forum wyraziła obawę, że takie rozwiązanie może spowodować znaczny spadek liczny oferowanych staży. Pracodawcy nie będą chcieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z pracą stażysty, który nierzadko przez pierwsze miesiące jest dla pracodawcy większym obciążeniem niż pomocą. Jako alternatywne rozwiązania Justyna przedstawiła zobowiązanie do organizowania staży według określonych standardów, tak aby młodzi ludzie rzeczywiście zwiększali dzięki nim swoją wiedzę i kompetencje, lub zachęcenie do zatrudniania stażystów na okres próbny po odbyciu bezpłatnego stażu.
Następnie przewodniczący Malosse poruszył temat doświadczenia zawodowego jako wymagania stawianego przez pracodawców młodym ludziom. Słusznie zauważył, że w konsekwencji zatrudnienie wielu wartościowych młodych, którzy zdobyli doświadczenie podczas praktyk, staży czy wolontariatu, nie jest możliwe.

Uczestnicy spotkania wyrazili obawy co do przyszłości programu Erasmus. Według Przewodniczącego EKES przyszłość programu nie jest zagrożona, a on sam zobowiązał się bronić go wszelkimi możliwymi sposobami do końca swojej obecnej kadencji. Według gościa spotkania należy pochylić się nad problemami finansowymi stypendystów programu, wynikającymi z faktu studiowania w „droższych” lub „tańszych” krajach UE. Z pewnością jest to problem wart dalszych dyskusji. Pan przewodniczący zaproponował również rozszerzenie Erasmusa na inne podmioty, na przykład młodych pracowników. Pozostali uczestnicy spotkania przyjęli tą propozycję z entuzjazmem.
Przedstawiciele Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych poruszyli kwestię rzeczywistego wpływu młodych ludzi na politykę UE. Co przyznał sam Przewodniczący Malosse, niestety często spotykanym zjawiskiem jest zapraszanie młodych na konferencje czy debaty, które nie przekładają się na żadne konkretne rozwiązania. De facto głos młodzieży często nie jest brany pod uwagę.

Pod koniec spotkania przedstawiciele Forum Młodych wręczyli Panu Malosse specjalnie opracowaną na tę okazję analizę na temat sytuacji młodych ludzi na rynku pracy.

Czytany 579 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 czerwiec 2013 07:24
Zaloguj się, by skomentować
Forum Młodych Lewiatan ul. Zbyszka Cybulskiego 3, 00-727 Warszawa